طب سوزنی

طب سوزنی یا سوزن درمانی، مهم‌ترین شاخه طب سنتی چین است که با فروکردن سوزن‌های بسیار نازک به نقاط خاصی از بدن که گذرگاه‌های انرژی دانسته می‌شوند، باعث تسکین درد یا درمان مشکل خاصی از بیمار می‌شود. براساس تئوری طب سوزنی، این نقاط خاص بر روی مسیرهای خاصی از بدن با نام گذرگاه، قرار دارند که انرژی حیات که در زبان چینی به آن «چی» (qi) گفته می‌شود در آن‌ها جریان دارد.
اکتشافات باستان شناسی در چین و پیداشدن سوزن­های سنگی و استخوانی، نشان می­دهد که قدمت طب سوزنی بیش از ۱۰۰۰۰ سال است. در حفاری­هایی که در چین به عمل آمده، سوزن­های مخصوص سنگی و استخوان­هایی که شرح بیماری­ها روی آن­ها حک شده، به دست آمده، نشان می­دهد که چند هزار سال است که روش­های درمانی طب چینی، مورد استفاده­ی چینی­ها و کشورهای اطراف آن­ها قرار می­گرفته است.
در دوره­ ی سلسله­ ی هان، اصولا تئوری و کارهای کلینیکی طب سوزنی کاملا جاافتاده بود و به طور کامل درمان کلیه­ ی بیماران توسط آن انجام می­شده است. مهمترین این تئوری­ها عبارت بودند از: تئوری یین و یانگ نیروی حیاتی با چی و کاربرد آن، مواد حیاتی، عوامل پنج گانه (آب، چوب، اتش، خاک و فلز)، توری کانال­های انرژی، متدهای مختلف سوزن زدن، داروهای گیاهی، حیوانی و معدنی و راه­های درمان بسیار پیچیده­ی آن­ها که طی قرون متمادی مورد استفاده و تکامل پیدا کرده است.

در قرن سوم میلادی، کتاب­های درسی طب سوزنی نوشته شد. معروف­ترین کتاب طب چینی، در زمان امپراتور زرد به نام “کتاب کلاسیک طب داخلی” نوشته شده که به صورت سوال و جواب بین امپراتور زرد با وزیر او در مورد فلسفه­ی طب چینی و بیماری­های داخلی و درمان­های آن­ها نوشته شده و در بسیاری از کتاب­های دیگر از آن نقل قول شده­است.
بعدها پزشکان طب چینی، در طول قرن­ها، با کار و کوشش زیاد و مداوم و نوشتن کتاب­های مختلف و تجدید نظر در آن­ها توانستند یک طب کامل، مستقل و کل­نگر به نام طب سنتی چین به وجود بیاورند و این سیر تکاملی هنوز ادامه دارد.
در قرن ششم میلادی، طب چینی به کشورهای مجاور مانند ژاپن و کره نفوذ کرد، ولی به علت اینکه بعدها چین تحت کنترل استعمارگران ژاپنی و انگلیسی درآمد، این علم رو به انقراض رفت و حتی در سال ۱۹۰۱ قانونی تصویب شد که استفاده از روش­های درمانی طب چینی جرم محسوب می­شد و زندان به آن تعلق می­گرفت. بعد از انقلاب چین، با کمک رهبر انقلاب، طب چینی احیا شده جای مناسب خود را در چین و سپس سایر کشورها به دست آورد.

برچسب ها :